На државном такмичењу из историје, одржаном 12.5.2019.године у ОШ „Мика Антић“ у Нишу, ученица наше школе, Теодора Мајић је освојила прво место. Поносни смо на нашу вредну ученицу и њену менторку наставницу историје Гордану Марковић.Честитамо !
Почео је трећи циклус такмичарскелигеКОДиграње која се спроводи у оквиру програма Битка за знање. Циљ КОДиграња је да се основцима омогући адекватна едукација из области програмирања, роботике и аутоматике. Платформа на којој се заснива КОДиграње је едукативни робот мБот (Блуетоотх верзија) који нуди врло једноставан улазак у свет роботике, али омогућава и напредније коришћење. Учесници такмичења су основци од 5. до 8. разреда, а само такмичење се одвија у три такмичарска кола: онлајн коло лиге, физичко коло лиге, и финале такмичења.
У онлине колу лиге КОДиграња, тимови су решавали задатак помоћу мБот робота са циљем да за што краће време пређу стазу са 2 препреке. На том путу тимови су морали да програмирају кретање робота уз помоћ сензора и мотора којим су одређивали време, правац и брзину кретања робота.! На овогодишњем онлине колу учествовало је 115 основних школа, односно 483 ученика и ученица који су решавали онлине задатак.
Ученици 8. разреда: Богдан Познанић, Милица Ђорђевић, Андреа Веселиновић, Драгана Величковски и Јана Јеленковић, се такмичила у онлине колу и обезбедили тим који је нашу школу квалификовао за наредно физичко коло.
Тимови су решавали задатак помоћу мБот робота са циљем да за што краће време пређу стазу са 5 препрека. На том путу тимови су морали да програмирају кретање робота уз помоћ сензора и мотора којим су одређивали време, правац и брзину кретања робота.
09.03.2019. одржано је физичко такмичење лиге КОДиграње, на 24 локације у 20 градова и места у Србији. На такмичењу у програмирању мБот робота учествовале су 103 основне школе, са 309 основаца и 100 ментора наставника.
Такмичење је одржано у основним школама широм Србије, а наша школа је имала част да буде домаћин Драгани Станисављевић, наставници информатике и рачунарства у ОШ „Радоје Домановић“ из Новог Београда, која је такмичењу приступила у својству члана жирија, такмичарској екипи ученика ОШ „Борислав Пекић“ из Новог Београда и њиховој менторки Доброта Милани, такође наставници информатике и рачунарства. Захваљујемо се нашим гостима који су нам помогли да успешно реализујемо и ово такмичење.
Укупно тридесет екипа из различитих региона Србије а које остваре најбоље резултате у овом колу, пласираће се у финално коло Лиге, које ће се одржати средином априла у Београду.
И ове године наша школа је учествовала у Међународном такмичењу из информатичке писмености „Дабар“. Такмичење је намењено свим ученицима основних и средњих школа који су заинтересовани за различите области рачунарства и информатике. Нису неопходна посебна предзнања, тако да на такмичењу могу учествовати и ученици који не похађају часове информатике, пренела нам је координатор овог догађаја за нашу школу, наставница информатике и рачунарства Данијела Митић.
Резултати на школском нивоу такмичења, по категоријама
Школски ниво такмичења, за ученике старијих разреда, почео је понедељак 19.11.2018.год и трајао до петка 23.11.2018.год.
У категорији Дабарчић (5. и 6. разред)
место Павле Павковић 6-3
место Никола Ђорђевић 6-2
место Урош Штулић 5-3
У категорији Млади дабар (7. и 8. разред)
место Лука Дамнјановић 8-1
место Стефан Николић 8-2
место Дивна Шимшић, Теодора Тошић, Драгана Чолаковић 8-1
Јуниорско такмичење за ученике нижих разреда, одржано је под менторством учитељице Драгице Ванке Муришић, у периоду од 26. новембра до 30. новембра 2018
У категорији Јуниор 1 (1. и 2. разред) 1. место Александра Гајић 2. место Данило Остојић 3. место Зое Марвазас
У категорији Јуниор 2 (3. и 4. разред) 1. место Анђела Андрић 2. место Никола Чолаковић 3. место Емилија Ђерковић
Глобални Дизајнатон догађај (дизајн маратон) је место где деца узраста 9 до 16 година креирају бољи свет помоћу нових технологија! Овај догађај се одиграва сваке године почетком новембра. Тада се деца из 30 земаља света окупљаљу на целодневном догађају и креирају решења изазова на основу једног од УН циљева одрживог развоја. Ове године, организован је први такав догађај у Београду на тему “ЖИВОТ НА ЗЕМЉИ”. Тема укључује подтеме као што су – како узгајамо храну, живи свет око нас, дефорестација, дезертификација и биодиверзитет. Деца су развијала сопствене идеје, и уз помоћ ментора правила своје прототипе. Деца су представила своје радове пред жиријем који су чинили стручњаци из различитих области. Наставите са читањем Дизајнатон 2018 – Планета Земља – и ми→